Рідкі клеї:
найширша група клеїв, що включає універсальні клеї, клеї для пластику, клеї для дерева, клеї для паперу. Існують у двох варіантах: з розчинником і без розчинника (основа – вода). Метод склеювання: «вологе склеювання», або склеювання з одностороннім нанесенням клею.
Клей наноситься тільки на одну з склеюваних поверхонь, яка негайно з'єднується з другої.
Після з'єднання поверхні слід злегка притиснути один до одного і при необхідності відрегулювати їх положення. При такому способі склеювання бажано, щоб одна з поверхонь була пористої.
Клеї, що містять розчинник:
Такі клеї використовуються для різних видів поверхонь і особливо зручні в наступних випадках: коли потрібно швидко отримати результат; коли необхідно уникнути деформації паперу; для склеювання непористих матеріалів.
В клеях містяться смола чи каучук, розбавлені розчинником, наприклад спиртом, ацетоном або метилацетатом (рис. 1).
У процесі склеювання розчинник починає випаровуватися (рис. 2)
в результаті чого клей твердне (рис. 3)
тому склеювані матеріали повинні давати розчинника можливість проникати крізь пори (цими властивостями володіють дерево, картон, шкіра тощо).
Для непроникних, герметичних матеріалів, таких як метал, фарфор або твердий пластик, поверхня повинна бути як можна довше і вужче, щоб розчинник міг випаровуватися по краях. При їх склеюванні нанесіть клей на обидві поверхні і дайте йому підсохнути, потім нанесіть тонкий шар клею на одну з склеюваних поверхонь ще раз і притисніть поверхні один до одного, дайте клейовому з'єднанню висохнути.
Увага: багато пластики пошкоджуються або навіть розплавляються під дією клею, що містить розчинник. При склеюванні поверхонь із пластику завжди читайте інструкцію на упаковці.
Контактні клеї
На відміну від рідких клеїв підходять для склеювання герметичних матеріалів, через які не випаровується розчинник. Контактні клеї забезпечують швидке і міцне склеювання більшості поверхонь. Не втрачають еластичні властивості після затвердіння, тому особливо зручні для склеювання матеріалів, які після з'єднання повинні залишатися рухомими (підошви взуття, шкіряні ремені). У вигляді спрею контактні клеї незамінні при склеюванні великих площ (наприклад, для облицювання меблів). Випускаються в двох варіантах: з розчинником і без розчинника.
Як застосовувати контактний клей?
Нанесіть тонкий шар клею на обидві склеювані поверхні (рис.4). На матеріали з сильною всмоктуючою здатністю (шкіра, тканина) нанесіть клей в декілька шарів для утворення тонкої плівки.
Не з'єднуйте деталі відразу.
Дайте клею висохнути протягом 10-15 хвилин, поки він не перестане бути липким на дотик (рис.5).
Акуратно з'єднайте склеювані поверхні і сильно стисніть їх на деякий час.
Увага: важлива сила, а не тривалість стиснення (рис.6). Якщо все зроблено правильно, частини вже неможливо роз'єднати.
Реакційні клеї
Реакційні клеї – це клеї, які тверднуть в результаті хімічної, фізичної або каталітичної реакції. В залежності від виду реакції клеї можуть бути одно - або двокомпонентні.
Однокомпонентні реакційні клеї
Однокомпонентні реакційні клеї являють собою неактивний затверджувач, який залишається інертним в упаковці при нормальних умовах.
Реакція починається тільки тоді, коли затверджувач вступає в контакт з другим реакційним компонентом, яким, в залежності від виду клею, може виступати вологість повітря (рис. 7,8,9), УФ-випромінювання або кисень (аеробні клеї) або, навпаки, відсутність повітря, наприклад клеї з вмістом металевих іонів (анаеробні клеї).
Двокомпонентні реакційні клеї
Являють собою речовину і затверджувач (рис.10).
Ці два компоненти знаходяться в різних упаковках і в залежності від виду клею можуть бути рідкими, пастоподібними або сипучими.
При змішуванні (рис.11) компоненти вступають у реакцію, утворюючи клейову суміш, яку слід використовувати як можна швидше, так як це єдині клеї з коротким робочим періодом (вони відразу починають тверднути) (рис.12).
Як застосовувати реакційний клей?
При використанні двокомпонентних клеїв речовина і затверджувач змішуються між собою в певних пропорціях (зазвичай 1:1). Отриманий клей необхідно наносити на одну з склеюваних поверхонь, після чого злегка притиснути поверхні один до одного. Клейовий шар повинен бути жорстко зафіксований до повного висихання. Час висихання залежить від типу клею і температури навколишнього середовища. Ідеальна робоча температура близько 20°C.
Увага: отриманий в результаті змішування клей повинен бути використаний протягом робочого часу (від 30 хвилин до декількох годин, в залежності від типу клею).
Однокомпонентні клеї наносяться на одну з склеюваних поверхонь, які з'єднуються. Починається негайна реакція з другим компонентом, присутніх в навколишньому середовищі або на склеиваемой поверхні. Наявність другого компоненту обов'язково, інакше склеювання не відбудеться.
Склеювання цианоакрилатными клеями (секундні клеї) відбувається в результаті з'єднання атмосферного кисню з вологістю навколишнього середовища в місці склеювання, тому склеювані поверхні необхідно підтримувати в певному стані, при необхідності їх можна зволожити за допомогою дихання.
Коли використовуються реакційні клеї?
• Коли склеюваних поверхонь належить витримувати значні навантаження
• Коли склеювані поверхні повинні бути особливо стійкі до високих температур
• Коли розчинник не може випаруватися через склеювані поверхні.
Термоклеи
Не містять розчинник, що не бідують у змішуванні і дозуванні. Починають плавитися під дією високої температури за допомогою клейового термопістолети, подає гарячий клей на склеювані деталі (рис.13). Термоклей розплавляється при температурі 110°C (UHU LT 110 ) або 210°C (UHU Hot Melt HT210) .
Самоклеючі матеріали
Представляють собою двосторонній скотч і клейові подушечки, які можуть бути використані для постійного або перманентного кріплення більшості не важких матеріалів до різних поверхонь (рис.14).
5 найважливіших правил склеювання:
• Видалити з поверхонь бруд, іржу, залишки фарби та інші чужорідні речовини. Гладку поверхню обробіть наждачним папером. Видаліть сліди жиру і пилу ацетоном або спиртом. Дайте поверхонь висохнути. Не доторкайтеся до підготовлених до склеювання поверхонь руками.
• По можливості наносите клей при кімнатній температурі і тонким рівним шаром. Якщо ви боїтеся, що клей може пошкодити склеювані матеріал, попередньо проведіть тестування на маленькому зразку.
• Якщо використовується спосіб склеювання з одностороннім нанесенням клею («вологе склеювання»), з'єднайте склеювані деталі відразу ж після нанесення клею.
• При використанні контактного методу склеювання перед з'єднанням поверхонь витримуйте час (5-15 хв), необхідне для первинного висихання клею. Не допускайте попадання пилу і бруду на поверхні.
• Завжди звертайте увагу на час висихання клею (вказано в інструкції або на упаковці). Не проводьте обробку деталей, поки вони повністю не склеятся.
Час і температура грають важливу роль в процесі склеювання:
• Чим вище температура, тим менше часу склеювання
• Чим нижче температура, тим більше час склеювання
• Рекомендований час склеювання – 12 годин, після закінчення якого склеєні деталі можна піддавати навантаженні.
Корисні поради: На що варто звернути увагу
Один з факторів, що впливають на міцність клейового з'єднання, - який тиск склеєним поверхонь належить витримувати. Посилити слабкі місця і зробити з'єднання міцним досить легко. Прикладіть один до одного поверхні, які треба склеїти, і спробуйте натиснути на них так, як надалі буде чинитися тиск. Ви побачите, які сили і в якому напрямку діють, наприклад, виявляється тільки пряме, поперечний або діагональне тиск, або вони діють одночасно.
Прямий тиск:
Якщо навантаження буде незначною, використовуйте з'єднання впритул: | Якщо навантаження велике, площа склеювання можна збільшити таким чином: | |||
З'єднання впритул | З'єднання косим зрізом | З'єднання «драбинкою» | Використання додаткової деталі | Використання двох додаткових деталей |
Тиск на поверхневий шар:
Гнучкі матеріали можуть закручуватися на поверхні, на яку приклеєні. Уникнути цього можна наступними способами: | |||
Приклад закручування матеріалів | Наклеїти зверху смужку з жорсткого матеріалу | Наклеїти гнучкий матеріал навколо основної поверхні | Закруглити краю, на які буде чинитися тиск |
Поперечний тиск:
В цьому випадку навантаження розподіляється по поверхні нерівномірно (перпендикулярно лінії склеювання). Додати міцність можна такими ж способами, як при прямому тиску або приєднати накруткою виступаючу частину.
|
Все про клеях UHU: Перша допомога при нещасному випадку під час склеювання
Клей – хімічний продукт. Якщо використовувати його неправильно, можна завдати шкоди здоров'ю. У цьому розділі Ви знайдете правила надання першої допомоги при нещасному випадку під час склеювання.
При роботі з клеєм:
• Не гарячкуйте, зберігайте спокій.
• Будьте уважні і обережні, не поспішайте.
• Будьте уважні до дітей.
• Не застосовуйте силу, щоб змусити дитину щось зробити.
Якщо клей потрапив в рот:
• Дайте потерпілому випити чаю, води або фруктового соку. Не молока!!!
• Не викликайте у потерпілого блювоту.
• Не давайте потерпілому солоної води.
Якщо нещасний випадок стався при використанні секундного клею:
• Не панікуйте
• Не намагайтеся силою відірвати склеєні ділянки шкіри один від одного або відокремити їх хірургічним шляхом
Цианоакрилатные клеї склеюють поверхні дуже швидко, майже за секунди, тому їх називають секундними клеями (в асортименті UHU це Super Glue і Sekundenkleber). Вони можуть склеїти все, що завгодно, навіть нашу шкіру або очі. Не панікуйте! Якщо шкіра склеїти, медичне втручання не потрібно. Навіть якщо ніяких заходів не вжито, цианоакрилатные клеї через деякий час самі по собі втрачають в'яжучі властивості на шкірі, очах та в роті під дією природної вологи: жиру, поту, сліз або слини.
Якщо склеїлися дві ділянки шкіри
Сначала обработайте склеенные участки кожи теплым мыльным раствором или 1%-раствором соды, затем аккуратными движениями разделите их микропинцетом, штапелем, ватной палочкой или карандашом. Если склеились совсем маленькие участки кожи, можно использовать ацетон. Аккуратно нанесите несколько капель ацетона на склеенные участки по краям (при необходимости повторите). Ацетон нельзя использовать на больших поверхностях, вокруг глаз, на слизистых оболочках и поврежденных участках кожи. Как только клей удалось смыть, промойте кожу чистой водой и нанесите жирный крем или масло. Ніколи не намагайтеся здерти клей, так як він може зійти разом з шкірою.
Шкіра голови, волосся
Вимийте голову/волосся і рясно наносити на пошкоджені ділянки жирний крем; залиште на деякий час (наприклад на ніч). При необхідності повторіть. Клей зійде сам.
Очі
Якщо склеїлися очі, негайно промийте їх теплою водою, щоб звести взаємодія з клеєм до мінімуму. Не намагайтеся відкрити очі, якщо повіки склеїлися.
Повіку приклеїлося до століття, очному яблуку або віям
Негайно ретельно промийте око теплою водою і накладіть вологу марлеву пов'язку, компрес або тампон. Зволожуйте компрес або тампон по мірі висихання. Око відкриється сам через 1-4 дні. Наслідків зазвичай не виникає. Якщо око не відкрився, зверніться в поліклініку або до свого окуліста.
Клей на очному яблуці
Зазвичай особливих заходів вживати не потрібно. Цианоакрилатный клей вступає в реакцію з протеїновим шаром на поверхні очного яблука і поступово втрачає свої властивості. Поки клей розм'якшується і видаляються його залишки, очей виділяє більше сльози, ніж зазвичай. Може спостерігатися також роздвоєння об'єктів. Це нормальна реакція. Клей зазвичай змивається через 1-2 дні, за винятком особливо важких випадків. Будь ласка, зверніть увагу: щоб уникнути всмоктування клею, голова та плечі потерпілого повинні бути як можна вище.
Рот
Если случайно склеились губы, их можно разъединить применением большого количества теплой воды снаружи и слюны изнутри. Контакт с жидкостью должен быть максимальным. Движения губ и рта обычно ослабляют действие клея. Остатки клея смываются водой, жирным кремом или маслом. Никогда не пытайтесь силой разъединить губы, если они склеились. Цианоакрилатный клей практически невозможно проглотить: он действует немедленно и тут же склеивает рот, оставляя белый налет, или слипается. Особых действий предпринимать обычно не требуется. Слюна смывает клей с внутренних оболочек рта за 1-2 дня. Если во рту слиплось большое количество клея, пострадавшего нужно положить так, чтобы он случайно не проглотил клей, когда сгусток начнет растворяться. Убедитесь, что клей не попал в дыхательное горло.
Ожоги
Цианоакрилатный клей при затвердевании выделяет тепло. Очень часто клей может вызвать ожог. Первая помощь при ожоге, вызванном цианоакрилатным клеем, такая же, как и при обычном ожоге. Перед обработкой ожога нужно аккуратно, если это возможно, смыть клей и отделить приклеенную поверхность (например перчатку).
Медицинское вмешательство
Склеєні ділянки шкіри не слід розділяти хірургічним шляхом. Навіть якщо не вжито жодних заходів першої допомоги, цианоакрилатный клей сам сходить з шкіри, очей або рота під впливом природних зволожувачів: вологості шкіри, потовиділення, поту, сліз або слини.